Sorunlar & Çözümler

Tüketim değerlerine göre kaç tür ısıtıcı film vardır?

Daha azı veya daha fazlasını bulmak mümkün olmakla birlikte yaygın kullanılan 180 W/m, 220W/ m ve 240W/m ‘dir.240W/m çabuk ısınmakla birlikte tüketimi fazla ve filmi çabuk yorması nedeniyle üretici firmalarca pek tavsiye edilmez.

Boyutlarına göre film çeşitleri nelerdir?

Alternatif akım olarak 50cm, 80cm ve 100cm

Hangi filmler daha uzun ömürlüdür?

Maksimum 220W/m tüketimi olan ve 0.338mm kalınlıkta olanlardır.

Tüketim değerleri nasıl hesap edilir?

En basit şekliyle ürünleri üzerinde tüketim değerleri verilmiştir. Örneğin filmin üzerinde 220W/m yazıyorsa sahaya montajı yapılan toplam metraj çıkarılır ve tüketim değeri ile çarpılır. Tüketim değeri:220W/m Montaj metrajı:150m 150 x220=33000W çıkan değer ücretlendirilebilmesi için KW ‘ye çevrilir ki bu da 33KW eder. 33×0.29tl(elektrik birim fiyatı)=9.57tl eder. Bu sonuç +%10 -%10 yanılma payı ile kesinlik kazanır ki bu bir saatlik tüketim değeridir.

Montaj alanlarında ölçü nasıl alınır?

Isıtıcı film 100cm en hariç metre tül olarak hesaplandığı için saf sayısı çarpı saf adedi olarak belirlenir. Yalıtım için ise mekan en ve boy çarpımı ile hesaplanır.Cami yeni yapılmış ve saf sayısı belli değilse cami iç alan boyu bölü tespit edilen saf genişliği yapmak sureti ile saf sayısına ulaşılır.

Montajda ısıtıcı film maximum kaç metre kesintisiz gidebilir?

220W/m tüketenlerde 9m de bir kesilmeli 240W/m tüketenlerde ise 8m de bir kesilmelidir.

Yalıtımda ne tür ürünler tercih edilir?

Yalıtımda doğru bir tercih olmasa bile yaygın şekilde keçe kullanılmaktadır. Ancak ısıtıcılar için en iyi alınan sonuç Polietilen Pedlerdir. Bu tür ürüne ulaşılamadığında yine aynı kimyasal yapıya sahip Panetti, bu ürününde olmadığı durumda kauçuk ile de yakın sonuçlara ulaşılır. Halıların yerde sabit kalması gerekçe gösterilerek keçede ısrar etmek aslında %30 tasarruftan kullanıcıyı mahrum etmektir. Isıyı rahatlıkla geçiren keçe filmin ısınmasıyla birlikte soğuk ile sıcağın birleştiği yer olacağından sürekli nemli kalacak ve koku oluşturacaktır. En önemlisi de keçe içinde bulunan sert atık malzeme filmin yüzeyini çizerek ömrünün kısalmasına neden olmaktadır.

Montajda bağlantılar nasıl yapılmalı?

Bağlantı noktalarında filmin arasına girebilen özel bağlantı aparatları kullanıp bunları da puntolarla sabitleyip yine özel yalıtım bantları ile su ya da nem geçirmeyecek şekilde izole edilmelidir. Bu tür bağlantılar tam bir sağlamlık sağlar. Şayet bu tür bir bağlantı yapılmıyorsa lehim yapılabilir ki bu işi yapanın mutlaka bu konuda yeterli birikime sahip olmalıdır. Zira yeter tecrübesi olmayan birinin yapacağı lehim güvenlik sorunu yaratır.

Montaj öncesi neler yapılmalı?

a)Zemin mutlaka filme zarar verecek atıklardan arındırılmalıdır. b)Montaj yapılacak film miktarına göre mevcut elektrik hattının yükü kaldırıp kaldırmayacağı tespit edilmeli. c)Film metrajına göre kablo seçimi yapılmalı ve mutlaka ihtiyaç duyulan gücün üzerinde kablo seçilmeli d)Isıtıcı film akımı taşıyan bakır bara gücü hesaba katılarak standarda uygun ölçülerde bölünmeli. e)Bağlantı noktalarında güvenlik ön planda tutularak mutlaka yalıtım bantları kullanılmalı. f)Bağlantı olmayan uçlar mutlaka kapatılmalıdır.

Sensör nedir kaç adet kullanılır?

Sensörler sistemin güvenli çalışmasını sağlayan emniyet sübaplarıdır. Tercih edilen sensörler mutlaka hassas ve sanayi tipi metal olanlar seçilmelidir. Aksi takdirde ucuz tercih edilecek sensörler kullanım ömrü olarak da kısa olacağından kontrolsüz yanmaya sebep olacağından bir taraftan tüketim artarken diğer taraftan filmi yıpratacaktır. Safların ayrı ayrı kontrol edileceği iddia edildiği durumlarda ayrı kontrol edilen her dilime ait sensör kullanılmalıdır. Aksi takdirde ayrı kontrolden bahsedilemez.

Panolarda neye dikkat edilmeli?

Pano konusunda tam bir standart olmamakla birlikte dikkat edilmesi gereken temel konuları şu şekilde özetlenebilir; a)Güvenlik ön planda tutulacağından mutlaka termik&manyetik sigortalar kullanılmalıdır. b)Küçük mekânlarda en az iki sensör mutlaka kullanılmalı. Biri zemini ölçerken diğeri ortamı ölçmeli. c)Pano sarf malzemesinde güvenlik ölçülerine uygun malzeme kullanılmalı. d)Mümkün olduğu kadar sigortalara doğrudan bağlantı yerine klamens kullanılmalıdır.

Otomasyon yazılımlarında önemli olan kriterler nelerdir?

Otomasyon konusunda çok çeşitlilik olmakla birlikte genelde tek tip yazılım kullanılmaktadır. Oysa camilerde çok çeşitlilik olup ölçüler bir birine uymamaktadır. Dolayısıyla özel yazılım olması ideal olandır. Standart yazılımlarda ısı sensör artırımı pek olmadığından dört saflık bir camiye de 15 saflık camiye de iki sensör konmaktadır ki bu standartlara uygun değildir.15 safı olan bir camide standarda uygun sensör sayısı en az dört adet olmasıdır. Bunların üçü zemini dördüncüsü ortam sıcaklığını ölçmelidir. Maliyet hesapları endişesiyle bu durum ihmal edilmektedir ancak sonuçta güvenlik sorunu yaşanacağı muhakkaktır.

Sistem çalışırken halıları makine ile ıslak yıkama mümkün müdür?

Bağlantı noktalarında su ve nem geçirmeyen yalıtım bantları kullanıldığı takdirde güvenlik sorunu yaşanmaz sistemin kapatılmasına gerek yoktur. Koli bandı ile yapılan yalıtımlar uzun ömürlü olmadığından bu tip işçilik yapılan yerlerde sistem mutlaka kapatılmalı kurumadan da açılmamalıdır.

Montaj yapılan alan üzerinde sonrada yapılacak çalışmalar mümkünmüdür?

Montajı tamamlanmış alanda iskele kurulması gereken durumlarda iskele ayaklarının yere temas noktalarında ağırlığın yere geniş dağıtımı için geniş tahtalar üzerine konursa sisteme zarar verilmemiş olur. Ancak ağırlığı olana malzeme taşınacaksa kesinlikle sürüklemek suretiyle çalışma yapılmamalıdır.

Kaç derece sıcaklıya dayanıklıdır?

Isıtıcı film maksimum 130° dayanmaktadır. Dolayısıyla ısıtıcını üzerine yapılan kaplama üzerine başka kaplamalar yapılmamalıdır. Zira ısı hapsolacağında filme zarar verici derecelere ulaşılabilir. Böyle durumlarda filmin üzerine gelen ilk katmanda sararmalarla karşılaşılır.